امام علی علیه السلام : آن كه تقوا پيشه كند، سختى ها از او دورى گزيند. (نهج البلاغه)
حدیث
درباره فرهنگسرا

.


این فرهنگسرا 2670 متر مربع زیربنا دارد و از بخش های گوناگون نظیر کتابخانه، نگارخانه، سالن تیراندازی، سینما و کلاس های آموزشی تشکیل شده است.فرهنگسرای فردوس به لحاظ جغرافیایی از شمال به بلوار آیت‌الله کاشانی، از جنوب به اتوبان تهران-کرج حدفاصل بزرگراه جناح و بلوار شهید ستاری از شرق به فلکه صادقیه و از غرب به بزرگراه ستاری منتهی شده و ساکنین این منطقه را تحت پوشش قرار می دهد.

فرهنگسرای فردوس همواره پاسخگوی شهروندان عزیز می باشد و امیدوار است با پاسخگویی صحیح زمینه آشناسازی علاقمندان با برنامه های این مجموعه فرهنگی هنری را فراهم سازد.

روابط عمومی:

روابط عمومی هر سازمان به عنوان بازوی توانمند مدیریتی و پیشانی آن سازمان محسوب می‌شود.روابط عمومی طیف وسیعی از فعالیت‌ها را در بر می‌گیرد و برنامه‌های آن در جهت تقویت و حفظ اعتبار مجموعه است.روابط عمومی فرهنگسرای فردوس ضمن اطلاع از افکار عمومی و سنجش و ارزیابی آن‌ها به اجرای هرچه بهتر برنامه ها کمک موثری می‌کند. این واحد ضمن مشاوره با مدیران درباره به کاربردن روش‌های مناسب به منظور ایجاد رابطه شفاف با مخاطبین می‌کوشد. همچنین در انعکاس برنامه‌های فرهنگسرا از طریق انعکاس آن با وسایل ارتباط جمعی تمام تلاش خود را می‌کند تا مجموعه را در راستای تحقق اهداف یاری کند.از جمله فعالیت‌های انجام شده در این حوزه می‌توان به طراحی و چاپ پوستر، طراحی و چاپ بروشور فعالیت‌های فرهنگسرا در مناسبت‌های مختلف ، اطلاع رسانی عمومی ، پوشش خبری مناسب به برنامه‌ها، درج خبرها در پورتال سازمان و منطقه و اطلاع رسانی برنامه ها از طریق پیامک به شهروندان اشاره کرد.

واحد آفرینش و اجراء:

واحد آفرینش و اجرای فرهنگسرای فردوس جهت تامین نیاز‌های فکری و فرهنگی جامعه برنامه‌های متنوعی را در همه حوزه ها عرضه و اجرا می نماید.

واحد هنری:

هنر می‌تواند با بهره‌گیری از وجوه زیباشناختی خود موجبات رشد ، تفکر خلاق و انتقادی را فراهم آورد.
اگر آفرینش هنری را مترادف با نوآوری، خیال پردازی و ابداع بدانیم در آن صورت باید به تاثیر مثبت قدرت خلاقیت که اعتماد به نفس افراد را تقویت و به شکل گیری تصویر مطلوبی از خود کمک می‌کند را نیز باور داشته باشیم.

واحد آموزش:

آموزش و پرورش استعدادها و توانایی های نهفته انسان ها کلیدی جهت دسترسی به موفقیت های آنهاست. در این راستا شناسایی ویژگی های آموزش کارآمد از اهمیت بسزایی برخوردار است.

اساس کار در آموزش توجه به علایق، توانایی های شخصی و مهارت های افراد است. آموزش مطلوب کوشش می کند یادگیری را با نیازهای افراد هماهنگ سازد که این سرمایه ای در تحقق اهداف توسعه تلقی می گردد و از مهمترین ابزارهای پیشبرد آرمان های هر ملت است.

واحد آموزش فرهنگسرای فردوس می کوشد تا شهروندان عزیز با پرداخت کمترین هزینه ها به بهترین نتایج دست یابند.

واحد آموزش فرهنگسرا واقع در طبقه همکف و در ضلع شمالی آن قرار دارد. کلاس آموزشی آن به صورت منظم و زیر نظر اساتید مجرب برگزار می گردد.

واحد آموزش فرهنگسرا همه روزه آماده ارائه اطلاعات دوره های آموزشی و پاسخگویی به شهروندان می باشد

- برقراری ارتباط با مجامع علمی، پژوهشی و آموزشی به منظو ر استفاده از کارشناسان و استادان در برنامه‌های آموزشی، ارائه عناوین جدید با توجه به درخواست مردم منطقه

- برنامه‌ریزی و هماهنگی دوره‌های آموزشی و نظارت بر حسن اجرای آن ها و ...

برنامه‌ها و فعالیت‌های شاخص انجام شده توسط این واحد عبارتند از:

- برگزاری همایش رفتارهای پرخطر(تبعات،‌دلایل و پیشگیری)

- برگزاری جشنواره‌های غذایی با هدف ترویج و آموزش فرهنگ غذای سالم و ...

- برگزاری کارگاه‌های آموزشی و ...

- نظارت بر برگزاری کلاس‌ها و دوره‌ها نیز از دیگر فعالیت‌های واحد آموزش است.

از جمله دور‌های آموزشی که در فرهنسگرای فردوس برگزار می‌شود، می‌توان به دوره‌های روخوانی قرآن، فوریت‌های پزشکی، مشاوره و روانشناسی، خیاطی، سفره‌آرایی، گریم، شمع‌سازی، سفال، مینیاتور، نقاشی روی پارچه و شیشه، آشپزی،دف، پیانو،‌ کلاس‌های کامپیوتر شامل ICDL1 و ICDL2 ، اینترنت، تایپ سریع، زبان و دوره های متعدد دیگری شامل انواع کلاسهای ویژه کودکان اشاره نمود.

کانون‌ها:

ایجاد کانون ها در منطقه 5 با هدف انسجام بخشی بین محله و فرهنگسرا و ترویج فعالیت های گروهی با تاکید بر محوریت مشارکت های مردمی از مهرماه سال 84 آغاز گردیده است. هم اکنون در آغاز سال 89 منطقه دارای 13 کانون فعال می باشد.که بصورت هفتگی جلسات خودرا برگزار می کنند.

از جمله اولویت های برنامه های کانونها می توان به شناخت، حفظ و ارتقاء هویت دینی و فرهنگ غنی ایرانی اسلامی، مهارت افزایی و توانمندسازی شهروندان در راستای ارتقای فرهنگ شهروندی و توسعه اخلاق در حوزه فردی و اجتماعی انسجام بخشی به محله و ترویج فعالیت گروهی با تاکید بر محوریت محله حفظ شادابی و نشاط و آسایش فکری شهروندان بالابردن ضریب سرمایه اجتماعی و پشتوانه شهروندان و مشارکت جویی از نخبگان و ساکنان محله ها در برنامه های محلی اشاره کرد.

کانون بانوان:

کانون بانوان فرهنگسرای فردوس با برگزاری جلسات منظم هفتگی ضمن بررسی مسائل فرهنگی و اجتماعی بانوان ، برنامه‌های متنوعی از جمله برگزاری کارگاه‌های فرهنگی، اجتماعی، روانشناسی، بررسی مشکلات محله و منطقه، بازدید از مراکز مختلف، اجرای مسابقات و شرکت در اردوهای تفریحی را در برنامه خود دنبال می کند.

کانون ادبی

کانون ادبی این فرهنگسرا در دو بخش مثنوی خوانی و حافظ خوانی و تفسیر اشعار توسط کارشناسان ادبیات و همچنین مطالعه و بررسی کتب روانشناسی توسط کارشناس علوم روانشناسی و جامعه شناسی فعالیت می‌کند. همچنین برگزاری شب شعر و مجالس بزرگداشت برای شاعران کهن، آموزش سرودن شعر و بررسی اشعار سروده شده توسط شاعران در جلسه کانون از جمله برنامه‌های آن می‌باشد.

کانون اندیشه

کانون اندیشه فرهنگسرای فردوس در زمینه کتاب و کتابخوانی فعالیت های بسیاری دارد که از جمله آن می توان به یافتن راه‌هایی برای افزایش فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در بین اقشار مختلف مردم اشاره نمود.

از جمله برنامه های برگزار شده توسط کانون‌های فرهنگسرای فردوس می‌توان به مواردی نظیر برگزاری کارگاه‌های ازدواج و مباحث آن، معیارهای انتخاب همسر، حریم روابط دختران و پسران از دیدگاه قرآن، مسابقه آشپزی، جشن بهزیستی، خنده درمانی و بسیاری موارد دیگر اشاره نمود.

کتابخانه فردوس

کتابخانه فردوس در سال 1381 افتتاح گردید. این کتابخانه در فضایی به مساحت 450 متر مربع قرار دارد که در حال حاضر شامل بخش های ذیل است:

بخش مرجع، بخش کودک و نوجوان، مخزن امانت کتاب، خدمات فنی ، بخش نشریات، نمازخانه و سالن مطالعه.
در اسفندماه 1388 این کتابخانه دارای 26 هزار جلد کتاب و بیش از 4 هزار نفر عضو فعال است. همچنین این کتابخانه دارای بخش مرجع با 1 هزار عنوان کتاب مرجع و بخش کودک و نوجوان با بیش از 2 هزار جلد است.

مخزن کتاب به صورت بسته بوده و کتاب های آن در زمینه های متنوع تاریخ، جغرافیا، ادبیات، اجتماعی، سیاسی، مذهبی، پزشکی، کامپیوتر و روانشناسی است.

عضویت در این کتابخانه روزهای زوج ویژه خانم ها و روزهای فرد ویژه آقایان می باشد. و علاقمندان با ارائه دوقطعه عکس ، وجه ثبت‌نام و کپی کارت شناسایی معتبر به همراه اصل آن(جهت مطابقت) به مدت شش ماه عضو کتابخانه می‌شوند.

ظرفیت سالن مطالعه این کتابخانه 150 نفر بوده و روزانه صدها نفر از سالن و مخزن کتابخانه استفاده می‌کنند. سیستم جستجوی این کتابخانه از طریق رایانه و همچنین برگه دان امکان پذیر است ، همچنین شیوه رده‌بندی در این کتابخانه به روش دهدهی دیوئی است.

از جمله برنامه های فوق برنامه کتابخانه می‌توان به برگزاری مسابقات کتابخوانی، برنامه نیم‌روز فرهنگی، کارگاه داستان نویسی،کارگاه قصه خوانی و برگزاری نمایشگاه کتاب اشاره کرد.

ساعت کاری کتابخانه از 8 صبح لغایت 21 برای خانم ها و 23 برای آقایان می باشد.

نگارخانه پردیسان

نگارخانه پردیسان در ضلع شرقی فرهنگسرای فردوس در فضایی به وسعت 150 متر مربع قرار داد. در این نگارخانه قابلیت استفاده 21 پانل پشت و رو با قابلیت نصب 45 تابلو متوسط و نسبتا بزرگ است. همچنین می‌توان بر روی دیوار حدود 10 تا 15 اثر را جای داد و در کل حدودا 55 تابلو را می‌توان به نمایش گذاشت. این نگارخانه مجهز به 57 چراغ هالوژن نصب در بالای پانل‌ها، 20 عدد پایه‌های مکعبی بلند و کوتاه جهت به نمایش گذاشتن آثار حجمی، ضبط صوت و ... می‌باشد.

نگارخانه پردیسان بصورت هفتگی نمایشگاه جدیدی را برپا می‌کند و حد متوسط بازدید‌کنندگان آن حدود 650 نفر در هفته است.

شایان ذکر است، آثار به نمایش گذاشته شده در این مجموعه از سوی اساتید فن و هنر در رشته‌های هنرهای تجسمی بوده و نسخه اصل اثر می‌باشد.

سالن آمفی تئاتر

سالن آمفی تئاتر فرهنگسرای فردوس شامل 260 صندلی مبله، پرده نمایش فیلم به مساحت 32 متر مربع، سن و اتاق چهره‌پردازی، آپاراتخانه، سیستم صوتی و نور و 2 درب خروج اضطراری می‌باشد.

سالن همه روزه با اجرای 3 سانس نمایش فیلم و یک سانس اجرای نمایش تئاتر پذیرای عموم می‌باشد.

همچنین این سالن آمادگی برگزاری ضبط تلویزیونی، همایش‌ها، سخنرانی‌ها، گردهمایی‌ و جلسات را داراست.
تلفن های تماس: 70-44002269